Duvar Kağıdı Modelleri

Duvar Kağıdı Modelleri

Duvar kağıdı, dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarından biridir. Kullanım alanları çok çeşitlilik gösterir. Salonlar, banyo, mutfak, çocuk odaları, koridor gibi evin tüm alanlarında kullanılabildiği gibi; ofisler, hastane, okul, işyerleri, galeriler, oteller vs. birçok alanda kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisi ile birlikte, farklı materyal ve tekniklerle üretilmiş çok çeşitli duvar kağıtları mevcuttur.

Vinil Duvar Kağıdı

Dayanıklılığı ve silinebilirliği açısından en çok tercih edilen duvar kağıdı modellerinden biridir. Vinil duvar kağıdı tabanı, kağıt ya da elyaf malzemeden oluşmaktadır. Üretim aşamasında bu zemin üzerine polivinil klorür (PVC) kaplanır. Renklendirilen PVC yüzeye silindirler yardımı ile kabartma dokusu verilir. Kaplanan vinil yüzey sayesinde darbe ve sürtünmelere karşı mukavemet kazanılmış olur. Vinil duvar kağıtları silinebilir özelliğe sahip olduklarından leke tutmazlar, banyo ve mutfaklarda çok kullanılırlar. Güneş ışıklarına karşı dayanıklı olduklarından solmazlar.

Non-Woven Duvar Kağıdı Modelleri

Doğal veya sentetik elyaftan üretilen bir duvar kağıdı çeşididir. Silinebilir ve nefes alabilirler. Bu özelliklerinden dolayı küflenmeye karşı dayanıklıdır. Kurulumu kadar sökümü de kolaydır.

Tekstil Tabanlı Duvar Kağıtları

Dokunmuş bir zemin üzeri Vinil kaplama şeklindedir. Tekstil tabanlı duvar kağıtları en dayanıklı duvar kağıtlarındandır. Darbe ve sürtünmelere karşı dayanıklıdır. Solmaz ve alev almazlar. Silinebilir özellikleri vardır. İç mekan hava kalitesini koruyan, temiz Vinil teknolojisi ile üretilmiş ürünler mevcuttur.

Baskı Duvar Kağıdı Modelleri

Genelde dijital olarak basılmış duvar kağıtlarıdır. Çok fazla desen ve renk seçeneyi mevcuttur. İnce kağıda ya da kağıt formunda akrilik malzemeden oluşmuş duvar kağıtlarına baskı yapılarak elde edilir.

Flok Duvar Kağıdı Modelleri

Kadife dokuya dönüştürülmüş elyaf malzemeden oluşan duvar kağıdı modelidir. Duvarlara kadife kumaş döşenmiş havası verir. Mekanlara şık bir hava katmak için kullanılır. Genel kullanım alanları için çok uygun değildir. Silinebilir ancak yıkanma özelliği yoktur. Bu yüzden banyo ve mutfaklarda çok tercih edilmez.

Bambu Duvar Kağıdı Modelleri

Doğal bambudan elde edilir. Bu nedenle pahalı bir duvar kağıdı modelidir. Bambu malzeme şekillendirilerek kağıt taban üzerine yapıştırılır. Bambu malzeme doku ve renk geçişlerine sahip olduğu için iki rulo arasında ton farkı olabilir. Bulunduğu ortama doğal ve estetik bir hava katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + two =

error: İçerik Korumalıdır !!